Solution:
The velocity of a block:
υ=dtdx=1.8⋅6.6⋅(−sin(6.6t−0.8))=
=−11.9(sin(6.6t−0.8))
The acceleration of a block:
a=dtdυ=−11.9⋅6.6⋅(cos(6.6t−0.8))=
=−78.5(cos(6.6t−0.8))
The acceleration of the block at t=1s:
a(1)=−78.5(cos(6.6−0.8))=−78.5(cos(5.8))=
−78.5⋅0.9949=−78.1 m/s2
Answer:
The acceleration of the block at t=1s is -78.1 m/s2.
Comments