Question #93996
A ball of mass 2.00 kg is tied to a string and swung in a horizontal circle of radius 5 m at a speed of 10 m/s. The magnitude of the centripetal force required for its movement is
1
Expert's answer
2019-09-09T11:01:35-0400

The magnitude of the centripetal force


F=mv2RF=m\frac{v^2}{R}

=2.0kg×(10m/s)25.0m=40N=2.0\:\rm kg\times \frac{(10\: m/s)^2}{5.0\: m}=40\:N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS