Answer to Question #252505 in Mechanics | Relativity for Kundan

Question #252505

Calculate the force of gravitation between the Earth and the Sun is given that the mass of the earth is equal to 6 x 10 raise to 24 kg and of the sun is equal to 2 x 10 raise to 30 kg the average distance between the two is 1.5 x 10 raise to 20


1
Expert's answer
2021-10-18T11:06:52-0400

We can find the force of gravitation as follows:


F=GMSMEr2,F=\dfrac{GM_SM_E}{r^2},F=6.671011 Nm2kg221030 kg61024 kg(1.51011 m)2=3.51022 N.F=\dfrac{6.67\cdot10^{-11}\ \dfrac{N\cdot m^2}{kg^2}\cdot2\cdot10^{30}\ kg\cdot6\cdot10^{24}\ kg}{(1.5\cdot10^{11}\ m)^2}=3.5\cdot10^{22}\ N.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog