Question #168285

A penny is dropped from the roof of a tall building. Find the following measurements; note initial velocity is 0 m/sec.

a) ___________velocity after one second

   ___________ velocity after two seconds

   ___________velocity after 3 seconds

b) ___________distance fallen after one second

   ___________distance fallen after two seconds

   ___________distance fallen after 3 seconds

2) A football is thrown downward at 18 m/sec.

a) What is the acceleration of the football as it falls?

b) What is the distance it falls after 0.3 seconds?


Expert's answer

(a)

v=v0−gt,v=v_0-gt,v(t=1 s)=0−9.8 ms2⋅1 s=−9.8 ms,v(t=1\ s)=0-9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot1\ s=-9.8\ \dfrac{m}{s},v(t=2 s)=0−9.8 ms2⋅2 s=−19.6 ms,v(t=2\ s)=0-9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot2\ s=-19.6\ \dfrac{m}{s},v(t=3 s)=0−9.8 ms2⋅3 s=−29.4 ms.v(t=3\ s)=0-9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot3\ s=-29.4\ \dfrac{m}{s}.


The sign minus means that the velocity of the penny directed downward.

(b)

y=v0t−12gt2,y=v_0t-\dfrac{1}{2}gt^2,y(t=1 s)=0−12⋅9.8 ms2⋅(1 s)2=−4.9 m,y(t=1\ s)=0-\dfrac{1}{2}\cdot9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot(1\ s)^2=-4.9\ m,y(t=2 s)=0−12⋅9.8 ms2⋅(2 s)2=−19.6 m,y(t=2\ s)=0-\dfrac{1}{2}\cdot9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot(2\ s)^2=-19.6\ m,y(t=3 s)=0−12⋅9.8 ms2⋅(3 s)2=−44.1 m.y(t=3\ s)=0-\dfrac{1}{2}\cdot9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot(3\ s)^2=-44.1\ m.

The distances fallen after the 1, 2 and 3 seconds will be 4.9, 19.6 and 44.1 meters, respectively.

2) (a)

ay=g=−9.8 ms2.a_y=g=-9.8\ \dfrac{m}{s^2}.

(b)

y(t=0.3 s)=−18 ms⋅0.3 s−12⋅9.8 ms2⋅(0.3 s)2=−5.841 m.y(t=0.3\ s)=-18\ \dfrac{m}{s}\cdot0.3\ s-\dfrac{1}{2}\cdot9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot(0.3\ s)^2=-5.841\ m.

The distance it falls after 0.3 seconds equals 5.841 meters.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS