Question #127839

An electric having 450v of energy move at right angle to a unifoy magnetic field fluid density 1.50x10-3 show that the path of the electron is circle and find its rad

Expert's answer

As per the given question,

Applied potential (V)=450V

Charge on electron (e)=1.6×10−6C(e)=1.6\times 10^{-6}C

B=1.5×10−3TB=1.5 \times 10^{-3}T

We know that,

qv×B=mv2Rqv\times B=\frac{mv^2}{R}


⇒qv×B=mv2R\Rightarrow qv\times B=\frac{mv^2}{R}


⇒R=1qB2m2v22\Rightarrow R=\frac{1}{qB}\sqrt{\frac{2m^2 v^2}{2}}


⇒qv×B=2eVR\Rightarrow qv\times B=\frac{2eV}{R}


⇒R=2meVe×B\Rightarrow R=\frac{\sqrt{2 m_e V}}{\sqrt{e}\times B}


⇒R=2×9.1×10−31×4501.6×10−19×1.5×10−3=8190×10−311.89×10−3\Rightarrow R = \frac{\sqrt{2\times 9.1 \times 10^{-31}\times 450}}{\sqrt{1.6\times 10^{-19}}\times 1.5\times 10^{-3}}=\frac{\sqrt{8190\times 10^{-31}}}{1.89\times 10^{-3}}


⇒R=28.61×10−151.89×10−3m\Rightarrow R=\frac{28.61\times 10^{-15}}{1.89\times 10^{-3}}m

⇒R=15.13×10−12m\Rightarrow R = 15.13\times 10^{-12} m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS