Question #280997

A cell of emf 8.0 V has an internal resistance of 1.7 ȍ and is connected to a 4.9 ȍ resistor. Find the current in the resistor, the power dissipated in the resistor, and the terminal potential difference across the cell.


Expert's answer

emf:

E=I(r+R)E=I(r+R)

where r is internal resistance

I=E/(r+R)=8/(1.7+4.9)=1.21I=E/(r+R)=8/(1.7+4.9)=1.21 A


power dissipated in the resistor:

P=I2R=1.212⋅4.9=7.20P=I^2R=1.21^2\cdot4.9=7.20 W


terminal potential difference across the cell:

U=Ir=1.21⋅1.7=2.06U=Ir=1.21\cdot1.7=2.06 V


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS