Question #128428

Estimate the mass of water on earth. The density of water is 1000kgm-³.Give answer to 1 significant figure.

Expert's answer

We happen to know the deepest points in the ocean are around 10 km and that it is not uncommon for the ocean to be deeper than 1 km, so we take the average depth to be around


D=104(103)=3⋅103 mD=\sqrt{10^4(10^3)}=3\cdot10^3\ m

We estimate the surface area of Earth (and hence the surface area of Earth’s oceans) to be roughly


A=πd2=π(107)2=3⋅1014 m2A=\pi d^2=\pi (10^7)^2=3\cdot10^{14}\ m^2

V=AD=(3⋅1014)(3⋅103)=9⋅1017 m3V=AD=(3\cdot10^{14})(3\cdot10^{3})=9\cdot10^{17}\ m^3

m=ρV=9⋅1017(103)=9⋅1020 kgm=\rho V=9\cdot10^{17}(10^3)=9\cdot10^{20}\ kg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS