Question #333525

The mean gasoline computation of 10 cars is 28 liters with a standard deviation of 1.60 liters. Find the point and the interval estimate using 95% confidence level, what is the confidence level



Expert's answer

In statistics, the confidence level indicates the probability, with which the estimation of the location of a statistical parameter (e.g. an arithmetic mean) in a sample survey is also true for the population.

 Point estimate is 28\ Point\ estimate\,is\ 28

Z(95%)=1.96 from z value table

CI=μ±zσn=28±1.961.610=28±0.99CI=\mu \plusmn z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}=28 \plusmn 1.96 \frac{1.6}{\sqrt{10}}=28 \plusmn 0.99


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS