Question #318872

Problem: A populatio consists of the six numbers 4,9,11,7,8 and 3. Consider the sample of size 3 that can be drawn from this population?


What is N?


How many samples can be drawn in the population?


What is the probability of getting 8.67?


The probability of getting 6.33 is?


what is EP(x)?


Expert's answer

N=6sizeofpopulationC63=20samplescanbedrawnP(xˉ=8.67)=P(xˉ=263)=120P(xˉ=6.33)=P(xˉ=193)=220=110EP(xˉ)=μ=3+4+7+8+9+116=7N=6 -\,\,size\,\,of\,\,population\\C_{6}^{3}=20\,\,samples\,\,can\,\,be\,\,drawn\\P\left( \bar{x}=8.67 \right) =P\left( \bar{x}=\frac{26}{3} \right) =\frac{1}{20}\\P\left( \bar{x}=6.33 \right) =P\left( \bar{x}=\frac{19}{3} \right) =\frac{2}{20}=\frac{1}{10}\\EP\left( \bar{x} \right) =\mu =\frac{3+4+7+8+9+11}{6}=7


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS