Question #204956

An athlete is running in five races and in each race he has a 70% chance of winning. What is the probability that he will win at least two races?


Expert's answer

Let X=X= the number of winned races: X∼Bin(n,p)X\sim Bin(n, p)

Given n=5,p=0.7n=5, p=0.7


P(X≥2)=1−P(X=0)−P(X=1)P(X\geq2)=1-P(X=0)-P(X=1)

=1−(50)(0.7)0(1−0.7)5−0−(51)(0.7)1(1−0.7)5−1=1-\dbinom{5}{0}(0.7)^0(1-0.7)^{5-0}-\dbinom{5}{1}(0.7)^1(1-0.7)^{5-1}

=1−(0.3)5−5(0.7)(0.3)4=1-(0.3)^5-5(0.7)(0.3)^4

=1−3.8(0.3)4=0.96922=1-3.8(0.3)^4=0.96922

The probability that he will win at least two races is 0.96922.




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS