Question #127980

The number of visits to a website in one hour has the following probability mass function

{1/10 , 𝑥=0

𝑝(𝑥)={ 𝑘𝑥/10 , 𝑥=1,2,3

{𝑘(6−𝑥)15, 𝑥=4,5


a) Determine the value of 𝑘.


With the value of 𝑘 obtained:

b) Find the probability of having

i) 3 visits in one hour.

ii) less than 2 visits in one hour.

iii) more than 6 visits in two hours.


c) By using central limit theorem, estimate the probability of having less than 253 visits in 100 hours.


1
Expert's answer
2020-08-04T19:10:30-0400

Solution a)


P(x0)+P(x1)+P(x2)+P(x3)+P(x4)+P(x5)=1P(x0) + P(x1) + P(x2) + P(x3) + P(x4) + P(x5) = 1


P(x)=110P(x) = \frac{1}{10} for x = 0

P(0)=110P(0) = \frac{1}{10}


P(x)=kx10P(x) = \frac{kx}{10} for x = 1, 2, 3

P(1<=x<=3)=k10+2k10+3k10=6k10P(1<= x <= 3) = \frac{k}{10} + \frac{2k}{10} + \frac{3k}{10} = \frac{6k}{10}


P(x)=k(6x)P(x) = k(6-x) for x = 4, 5

P(4<=x<=5)=k(64)+k(65)=3kP(4<= x <= 5) = k(6-4) + k(6-5) = 3k


1=110+6k10+3k1 = \frac{1}{10} + \frac{6k}{10} + 3k

1110=910=6k+30k10=36k101 - \frac{1}{10} = \frac{9}{10} = \frac{6k + 30k}{10} = \frac{36k}{10}

(910)=(36k10)(9 * 10) = (36k * 10)


Answer: 

K=90360=0.25K = \frac{90}{360} = 0.25


Solution b)

Part i) 3 visits in 1 hour


P(x=3)=0.25x10=0.25310=0.075P(x=3) = \frac{0.25x}{10} = \frac{0.25* 3}{10} = 0.075

Answer: 0.075


Part ii) less than 2 visits in 1 hour

P((x=0orx=1)=110+0.2510=0.125P((x = 0 \, or \,x=1) = \frac{1}{10} + \frac{0.25}{10} = 0.125

Answer: 0.125


Part iii) more than 6 visits in 2 hours

Let x be the visits in the first hour and y be visits in the second hour


Max(x+y)=10Max(x+y) = 10

Min(x+y)=7Min(x+y) = 7


P(x+y>6)=P(x+y=7orx+y=8orx+y=9orx+y=10orx+y=11orx+y=12)P(x + y > 6) = P(x + y = 7 \, or \,x + y = 8 \\\, or \,x + y = 9\, or \, x + y = 10 \, or \,x + y = 11\, or \,x + y = 12)


P(x+y=7)=P(x=5andy=2)+P(x=4andy=3)+P(x=3andy=4)+P(x=2andy=5)P(x + y = 7) = P(x = 5 \,and \, y = 2) + P(x = 4 \, and \, y = 3) + P(x = 3 \,and \, y = 4) + P(x = 2 \,and \,y = 5)

=(0.25(65)0.25210+0.25(64)0.25310+0.253100.25(64)+0.25210(0.25(65)= (0.25(6-5) * \frac{0.25 * 2}{10} + 0.25(6-4) * \frac{0.25 * 3}{10} + \frac{0.25 * 3}{10} * 0.25(6-4) + \frac{0.25 * 2}{10} * (0.25(6-5)

= 0.1


P(x+y=8)=P(x=5andy=3)+P(x=4andy=4)+P(x=3andy=5)P(x + y = 8) = P(x = 5 \, and \,y = 3) + P(x = 4 \,and \,y = 4) + P(x = 3 \,and \,y = 5)

=(0.25(65)0.25310+0.25(64)0.25(64)+0.25310(0.25(65)= (0.25(6-5) * \frac{0.25 * 3}{10} + 0.25(6-4) * 0.25(6-4) + \frac{0.25 * 3}{10} * (0.25(6-5)

= 0.2875


P(x+y=9)=P(x=5andy=4)+P(x=4andy=5)P(x + y = 9) = P(x = 5 \, and \,y = 4)+ P(x = 4 \, and \,y = 5)

=(0.25(65)(0.25(64)+(0.25(64)(0.25(65)= (0.25(6-5) * (0.25(6-4) + (0.25(6-4) * (0.25(6-5)

= 0.125


P(x+y=10)=P(x=5andy=5)P(x + y = 10) = P(x = 5 \, and \, y = 5)

=(0.25(65)(0.25(65)= (0.25(6-5) * (0.25(6-5)

= 0.0625


P(x+y=11)=0P(x + y = 11) = 0

P(x+y=12)=0P(x + y = 12) = 0


P(x+y>6)=0.1+0.2875+0.125+0.0625P(x + y > 6) = 0.1 + 0.2875 + 0.125 + 0.0625

Answer: 0.575


Part c) Probability of having less than 253 visits in 100 hours

Average visits per hour (x) = 253100\frac{253}{100} = 2.53

Expectation of x = μ=xp(x)\mu = \sum{x p(x)}


X            px                      xpx                        p(x) * (x-\mu)^2

0             110\frac{1}{10}                       0                        1.296

1            0.2510\frac{0.25}{10}                   0.025                     0.169

2            0.510\frac{0.5}{10}                     0.1                         0.128

3             0.7510\frac{0.75}{10}                  0.225                     0.027

4             0.5                        2                         0.08

5             0.25                   1.25                       0.49


μ=0+0.025+0.1+0.225+2+1.25=3.6\mu = 0 + 0.025 + 0.1 + 0.225 + 2 + 1.25 = 3.6


Var(x)=p(x)(xμ)2=2.433Var(x) = \sum{ p(x) * (x-\mu)^2} = 2.433

σ=2.433=1.5598\sigma = \sqrt{2.433} = 1.5598


Zvalue=xμsd=2.533.61.5598=0.686Z value = \frac{x- \mu}{sd} = \frac{2.53- 3.6}{1.5598} = -0.686


At z value =0.686= -0.686 ,p=0.2464p = 0.2464


Answer: 0.2464

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS