Question #56577

A vessel of 3 m^3 capacity contains a mixture of nitrogen and carbon dioxide , the analysis by volume showing equal quantities of each. The temperature ia 15'C and the total pressure is 3.5 bar. Determine the mass of each constituent.

Expert's answer

Answer on Question #56577, Engineering / Mechanical Engineering

A vessel of 3m33\mathrm{m}^3 capacity contains a mixture of nitrogen and carbon dioxide, the analysis by volume showing equal quantities of each. The temperature is 15∘C15^{\circ}\mathrm{C} and the total pressure is 3.5 bar. Determine the mass of each constituent.

Solution:

An ideal gas can be characterized by three state variables: absolute pressure (P), volume (V), and absolute temperature (T). The relationship between them may be deduced from kinetic theory and is called the ideal gas law:


PV=nRTPV = nRT


where nn = number of moles,


n=mMn = \frac{m}{M}

RR = universal gas constant = 8.3145 J/mol K

In our case,


P1=nRTVP_1 = \frac{nRT}{V}


and


P2=nRTVP_2 = \frac{nRT}{V}


Dalton's law of partial pressures states that the total pressure exerted by a mixture of gases is the sum of partial pressure of each individual gas present. Each gas is assumed to be an ideal gas.


Ptotal=P1+P2P_{total} = P_1 + P_2


Hence,


Ptotal=P1+P2=2P1P_{total} = P_1 + P_2 = 2P_1P1=Ptotal2=3.52=1.75 bar=1.75⋅105 PaP_1 = \frac{P_{total}}{2} = \frac{3.5}{2} = 1.75\ \mathrm{bar} = 1.75 \cdot 10^5\ \mathrm{Pa}


Thus,


mN2MN2=P1VRT\frac{m_{N_2}}{M_{N_2}} = \frac{P_1 V}{RT}mN2=P1VRTMN2m_{N_2} = \frac{P_1 V}{RT} M_{N_2}

MN2M_{N_2} = molar mass of nitrogen is 28.0134 g/mol.


mN2=1.75⋅105⋅3⋅28.0134⋅10−38.315⋅288=6.14 kgm_{N_2} = \frac{1.75 \cdot 10^5 \cdot 3 \cdot 28.0134 \cdot 10^{-3}}{8.315 \cdot 288} = 6.14\ \mathrm{kg}


For carbon dioxide:

Molar mass of CO2=44.0095 g/mol\mathrm{CO_2} = 44.0095\ \mathrm{g/mol}

mCO2=P1VRTMCO2m_{\mathrm{CO_2}} = \frac{P_1 V}{RT} M_{\mathrm{CO_2}}mCO2=1.75⋅105⋅3⋅44.0095⋅10−38.315⋅288=9.65 kgm_{\mathrm{CO_2}} = \frac{1.75 \cdot 10^5 \cdot 3 \cdot 44.0095 \cdot 10^{-3}}{8.315 \cdot 288} = 9.65\ \mathrm{kg}


Answer: mN2=6.14 kgm_{N_2} = 6.14\ \mathrm{kg}; mCO2=9.65 kgm_{\mathrm{CO_2}} = 9.65\ \mathrm{kg}.

https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS