Question #54204

What is the critical load for a strut of length 4.0 m and flexural rigidity 28 MPa if
both ends are fixed?
A. 80.80 MN B. 79 14 MN C. 69.10 MN D. 88.90 MN E. None of the above

Expert's answer

Answer on Question #54204-Engineering-Mechanical Engineering

What is the critical load for a strut of length 4.0m4.0\mathrm{m} and flexural rigidity 28MPa28\mathrm{MPa} if both ends are fixed?

A. 80.80 MN B. 79 14 MN C. 69.10 MN D. 88.90 MN E. None of the above

Solution

The critical load is, in general,


Fc=π2EILe2,F_{c} = \frac{\pi^{2} E I}{L_{e}^{2}},


where EE is the modulus of elasticity, II is the moment of inertia, LeL_{e} is the effective length.

Both ends are fixed, so the effective length is L2=2.0 m\frac{L}{2} = 2.0 \, \text{m}.

The critical load is


Fc=π2⋅28⋅106Pa(2.0 m)2=69.10 MN.F_{c} = \frac{\pi^{2} \cdot 28 \cdot 10^{6} \mathrm{Pa}}{(2.0 \, \text{m})^{2}} = 69.10 \, \text{MN}.


Answer: C. 69.10 MN.

https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS