Question #262288

At a point in an elastic material there are two mutually perpendicular planes, one of which carries a direct tensile stress at 50 N/mm2 and a shear stress of 40 N/mm2, while the other plane is subjected to a direct compressive stress of 35 N/mm2 and a complementary shear stress of 40 N/mm2.

Determine the principal stresses at the point, the position of the planes on which they act and the position of the planes on which there is no normal stress.


Expert's answer

σ1,2=σx+σy2±σx−σy2+τxy2\sigma_{1,2}=\frac{\sigma_x+\sigma_y}{2}\pm\sqrt{\frac{\sigma_x-\sigma_y}{2}+{\tau_{xy}}^2}

σ1,2=50+(−35)2±50−(−35)2+402\sigma_{1,2}=\frac{50+(-35)}{2}\pm\sqrt{\frac{50-(-35)}{2}+{40}^2}

σ1,2=50−352±852+402\sigma_{1,2}=\frac{50-35}{2}\pm\sqrt{\frac{85}{2}+{40}^2}

σ1,2=7.5±58.363\sigma_{1,2}=7.5\pm 58.363

∴σ1=65.863MPa\therefore \sigma_1=65.863MPa

σ2=−50.863MPa\sigma_2=-50.863MPa

Tan 2θp=2τxyσx−σyTan\ 2\theta p=\frac{2\tau_{xy}}{\sigma_x-\sigma_y}

2θp=Tan−12τxyσx−σy2\theta p=Tan^{-1}\frac{2\tau_{xy}}{\sigma_x-\sigma_y}

θp=12Tan−12τxyσx−σy\theta p=\frac{1}{2}Tan^{-1}\frac{2\tau_{xy}}{\sigma_x-\sigma_y}

θp=12Tan−12∗4050−(−35)\theta p=\frac{1}{2}Tan^{-1}\frac{2*40}{50-(-35)}

θp=12Tan−18085\theta p=\frac{1}{2}Tan^{-1}\frac{80}{85}

=21.263° Which is position of principal plane

θs=θp+45\theta_s=\theta_p+45

=21.263+45

=66.263° which is the position of shear plane


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS