Question #171430

A Stone has an initial velocity of 200 ft per see up to the right at a slope of 4 to 3. The components of acceleration are constant at a_x=-12 ft per second² and a_y=-20 ft per second². Compute the radius of curvature at the start and at the top of the path



Expert's answer

ax=−12,ay=−20a_x=-12, a_y=-20

r⃗′′(t)=−12i⃗−20i⃗\vec r''(t)=-12\vec i-20\vec i

v⃗0=200⋅332+42i⃗+200⋅432+42j⃗\vec v_0=200\cdot\dfrac{3}{\sqrt{3^2+4^2}}\vec i+200\cdot\dfrac{4}{\sqrt{3^2+4^2}}\vec j

v⃗0=120i⃗+160j⃗\vec v_0=120\vec i+160\vec j

r⃗′(t)=(120−12t)i⃗+(160−20t)j⃗\vec r'(t)=(120-12t)\vec i+(160-20t)\vec j


r⃗′(t)×r⃗′′(t)=∣i⃗j⃗k⃗120−12t160−20t0−12t−20t0∣\vec r'(t)\times \vec r''(t)=\begin{vmatrix} \vec i & \vec j & \vec k \\ 120-12t & 160-20t & 0 \\ -12t & -20t & 0 \end{vmatrix}

=k⃗((120−12t)(−20t)−(160−20t)(−12t))=\vec k((120-12t)(-20t)-(160-20t)(-12t))

=−480tk⃗=-480t\vec k

∣∣r⃗′(t)×r⃗′′(t)∣∣=480∣t∣||\vec r'(t)\times \vec r''(t)||=480|t|

∣∣r⃗′(t)∣∣=(120−12t)2+(160−20t)2||\vec r'(t)||=\sqrt{(120-12t)^2+(160-20t)^2}


=434t2−580t+2500=4\sqrt{34t^2-580t+2500}

K(t)=∣∣r⃗′(t)×r⃗′′(t)∣∣∣∣r⃗′(t)∣∣3K(t)=\dfrac{||\vec r'(t)\times \vec r''(t)||}{||\vec r'(t)||^3}

=480t64(34t2−580t+2500)3/2=\dfrac{480t}{64(34t^2-580t+2500)^{3/2}}

=15t2(34t2−580t+2500)3/2=\dfrac{15t}{2(34t^2-580t+2500)^{3/2}}

R(t)=2(34t2−580t+2500)3/215tR(t)=\dfrac{2(34t^2-580t+2500)^{3/2}}{15t}

At the start of the path: t=0t=0


R(0)=∞R(0)=\infin

At the top of the path: vy=0v_y=0


160−20t=0160-20t=0

t=8t=8

R(8)=2(34(8)2−580(8)+2500)3/215(8)=3.6(ft)R(8)=\dfrac{2(34(8)^2-580(8)+2500)^{3/2}}{15(8)}=3.6 (ft)



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS