Question #340894

A pendulum that has a period of 7.01 s and that is located where the acceleration due to gravity is 9.44 m/s2 is moved to a location where the acceleration due to gravity is 9.31 m/s2. What is its new period?



Round your answer to 5 decimal places.



Pls dont forget the unit

Expert's answer

T1=2πlg1T_1=2\pi\sqrt{\frac{l}{g_1}}

T2=2πlg2T_2=2\pi\sqrt{\frac{l}{g_2}}

T2=T1g1g2=7.019.449.31=7.06sT_2=T_1\sqrt{\frac{g_1}{g_2}}=7.01\sqrt{\frac{9.44}{9.31}}=7.06\:\rm s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS