Question #339721

A 2000 kg truck accelerates from 20kph to 120 kph in 10 seconds. Find its engine’s power output in watts. 


Expert's answer

P=Wt=mv2/2tP=\frac{W}{t}=\frac{mv^2/2}{t}

P=2000(1202202)/3.6210=2.16105WP=\frac{2000*(120^2-20^2)/3.6^2}{10}=2.16*10^5\:\rm W


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS