Question #334472

The total electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.620 m/s in 21.0cs the total mass of the train is 875g find the average power delivered to the train during the accelerates


Expert's answer

P=mv22t=0.8750.6202221.0103=8.0WP=\frac{mv^2}{2t}=\frac{0.875*0.620^2}{2*21.0*10^{-3}}=8.0\:\rm W


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS