Question #334272

A pool ball leaves a 0.60-meter high table with an initial velocity of 2.4 m/s. Predict the time required for the pool ball to fall to the ground and the horizontal distance between the table's edge and the ball's landing location.


Expert's answer

The time required for the pool ball to fall to the ground

t=2H/g=20.60/9.8=0.35st=\sqrt{2H/g}\\ =\sqrt{2*0.60/9.8}=0.35\:\rm s

The horizontal distance between the table's edge and the ball's landing location

L=v0t=2.40.35=0.84mL=v_0t=2.4*0.35=0.84\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS