Question #185833

the pressure of the helium in the balloon is 100,000 Pa. The volume of the balloon is 0.030m ^3. Balloon is compressed at a constant temperature causing the volume to decrease to 0.025m^3. No helium leaves the balloon. Calculate the new pressure in the balloon


Expert's answer

Since the temperature and mass of the gas is constant during the process, and helium can be considered as ideal gas, we can apply the Boyle–Mariotte law (see https://en.wikipedia.org/wiki/Boyle%27s_law):


P1V1=P2V2P_1V_1 = P_2V_2

where P1=100000Pa,V1=0.030m3P_1 = 100000Pa, V_1 = 0.030m^3 are the pressure and volume before the compression respectively, and P2,V2=0.025m3P_2, V_2 = 0.025m^3 are the pressure and volume after the compression respectively. Thus, expressing P2P_2, obtain:


P2=P1V1V2P2=100000Pa0.030m30.025m3=120000PaP_2 = \dfrac{P_1V_1}{V_2}\\ P_2 = \dfrac{100000Pa\cdot 0.030m^3}{0.025m^3} = 120000Pa

Answer. 120000 Pa.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS