Question #185685

A cart is at x = 5.25m and time t = 0. The cart accelerates at 

4.15m/s^2. If The speed of the cart at t=0 is 3m/s, find the position 

of the cart at t =2s and also determine where the cart is when it 

reaches a speed of 5m/s.


Expert's answer

x(2)=5.25+3(2)+0.5(4.15)(2)2=19.55 mx(2)=5.25+3(2)+0.5(4.15)(2)^2=19.55\ m

52−32=2(4.15)xx=1.93 m5^2-3^2=2(4.15)x\\x=1.93\ m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS