Question #177993

A geographer about to dig out crude oil sent a note of velocity 340 m/s into the earth crust which was reflected by two layers of the crust. If he had two echoes of the note after 2.3s and 4.4s respectively, calculate the distance between the two layers.


Expert's answer

By definiton, the distance travelled by the sound is:


d=vΔtd = v\Delta t

where Δt=4.4s−2.3s=2.1s\Delta t = 4.4s-2.3s = 2.1s is the time interval, and v=340m/sv = 340m/s is the speed of sound. Thus, obtain:


d=340m/s⋅2.1s=714md = 340m/s\cdot 2.1s = 714 m

Answer. 714 m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS