I assume that there is a mistake in units and it should be a=4m/s2 and vav=5m/s . Then, by definition of average speed, the time required to complete the journey is:
ttotal=5m/s15m=3s Let's denote the speed after covering d1=10m as v2. Then, by definition of the speed of motion with uniform acceleration, obtain:
v2=v1+at1 where v1 is the speed at the very beginning of the motion, and t1 is the time required to cover d1.
The distance covered under the uniform acceleration is given as follows:
d1=v1t1+2at12Substituting here v1 from the previous equation, obtain:
d1=(v2−at1)t1+2at12=v2t1−2at12 Since the second part of the journey d2=5m was covered with uniform spee, then have:
v2=t2d2=ttotal−t1d2 where t2=ttotal−t1 is the time required to cover d2 with uniform speed v2. Expressing t1 from the last equation and substituting it into the previous one, obtain:
t1=ttotal−v2d2d1=v2(ttotal−v2d2)−2a(ttotal−v2d2)2==v2ttotal−d2−2a(ttotal2−2v2ttotald2+v22d22) Multiplying by v22, obtain:
v23ttotal−v22(d1+d2+2attotal2)−v2attotald2+2ad22=0v23⋅3−v22(10+5+24⋅32)−v2⋅4⋅3⋅5+24⋅52=03v23−33v22−60v2+50=0 Solving this equation, obtain:
v2≈12.49 or v2≈0.63 or v2≈−2.12 The speed was assumed to be positive, thus, we can ignore the last value. The second value does not fit as well, since then it is required to spend t2=d2/v2≈8s to cover the second part, which is more than total time of journey ttotal. Thus, the only value remain is
v2≈12.49m/s Answer. 12.49 m/s.
Comments
Leave a comment