Question #162872

Calculate the angular momentum of the following systems. Refer to Worksheet 19 for the

moment of inertia of highly-symmetric objects. For all items, you need to convert from

rpm to rad/s first.


Bicycle wheel with mass 2.0 kg and diameter 0.63 m rotating at a rate of 2.00

rpm. Assume that the bicycle wheel is a thin-walled hollow cylinder.


Expert's answer

The moment of inertia of the thin-walled hollow cylinder:



I=mr2I = mr^2


where m=2kgm = 2kg is the mass, and r=0.63m/2=0.315mr = 0.63m/2 = 0.315m is the radius of the wheel.


I=2⋅(0.315)2=0.19845 kg⋅m2I = 2\cdot (0.315)^2 =0.19845 \space kg\cdot m^2


The angular frequency:


ω=2π260≈0.21 rad/s\omega = 2\pi\dfrac{2}{60} \approx 0.21\space rad/s

The angular momentum:



L=IωL≈0.042 kg⋅m2/sL = I\omega\\ L \approx 0.042\space kg\cdot m^2/s

Answer. 0.042 kg*m^2/s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS