A boy is pulled 20m along a horizontal plane with a constant force of 10 N, applied (I) parallel to the plane( II) in direction of angle 60° to the horizontal calculate the work done in each case
W1=Fscosα=10⋅20⋅cos0°=200(J)W_1=Fs\cos\alpha=10\cdot20\cdot\cos0°=200(J)W1=Fscosα=10⋅20⋅cos0°=200(J) . Answer
W2=Fscosα=10⋅20⋅cos60°=100(J)W_2=Fs\cos\alpha=10\cdot20\cdot\cos60°=100(J)W2=Fscosα=10⋅20⋅cos60°=100(J) . Answer
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments