Solution.
1.λ0=675nm=675⋅10−9m;
λ=575nm=575⋅10−9m;
c=3⋅108m/s;
a)f=c−uc+uf0;
f2=c−uc+uf02;
f2(c−u)=f02(c+u);
f2c−f2u=f02c+f02u;
f2c−f02c=f2u+f02u;
u=cf2+f02f2−f02;
f=λc,f0=λ0c;
f=575⋅10−9m3⋅108m/s=5.2⋅1014Hz;
f0=675⋅10−9m3⋅108m/s=4.4⋅1014Hz;
u=3⋅108(5.2⋅1014Hz)2+(4.4⋅1014Hz)2(5.2⋅1014Hz)2−(4.4⋅1014Hz)2=0.165c(m/s);
b)u=0.165c=0.165⋅3⋅103m/s=4.96⋅107m/s=1.79⋅108km/h;
P=(1.79⋅108−90)⋅200.00=356⋅108 - the fine;
2.m=0.175kg;
a=1m/s2;
F=ma;
F=0.175kg⋅1m/s2=0.175N;
Answer: 1. a)u=0.165c(m/s);
P=356⋅108 - the fine;
2.F=0.175N;