Question #104702

Two charges q1=5*10-6 C and q2=10*10-6 C are located on the x axis on a coordinate system. They are both positive, but the second charge has twice the magnitude of the first. q1 is at -0.5 m while q2 is at +0.5 m. determine the overall direction and magnitude of the E-field at the origin.

Expert's answer

E1=kq1r12=9⋅1095⋅10−60.52=1.8⋅105VmE_1=k\frac{q_1}{r_1^2}=9\cdot10^{9}\frac{5\cdot10^{-6}}{0.5^2}=1.8\cdot10^{5}\frac{V}{m}

E2=kq2r22=9⋅10910⋅10−60.52=3.6⋅105VmE_2=k\frac{q_2}{r_2^2}=9\cdot10^{9}\frac{10\cdot10^{-6}}{0.5^2}=3.6\cdot10^{5}\frac{V}{m}

The magnitude of the E-field at the origin


E=E2−E1=3.6⋅105−1.8⋅105=1.8⋅105VmE=E_2-E_1=3.6\cdot10^{5}-1.8\cdot10^{5}=1.8\cdot10^{5}\frac{V}{m}

Direction: negative x-direction.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS