Question #89288

a plane mirror is placed at a distance 12.5 cm from the focus of a concave mirror of radius curvature 20cm find where the object can be placed between the two Mirrors of the first image in the both of the Mirrors concide

Expert's answer

Radius of curvature of the mirror is (R)=20cm(R)=20cm

Hence, focal length of concave mirror, f=R2=10cmf =\frac{-R}{2}= -10cm

As per the question, plane mirror is placed at a distance of 12.5 cm from the focus of concave mirror.

Let an object is placed x distance from plane mirror.

then, image distance from plane mirror = x cm right side of plane mirror.

so, image distance v=(12.5+10x)=(22.5x)v= -(12.5 + 10 - x) =-(22.5-x) from concave mirror

again,

object distance from concave mirror, u=(x+12.5+10)=(x+22.5)cmu = -(x + 12.5 + 10) = -(x+ 22.5)cm

using mirror formula,

1v1u=1f\frac{1}{v} -\frac{ 1}{u} = \frac{1}{f}


1(22.5x)1(x+22.5)=110\Rightarrow \frac{-1}{(22.5-x)} -\frac{ 1}{(x+22.5)} = \frac{1}{-10}


(22.5+x)(22.5x))(22.52x2)=110\Rightarrow \frac{-(22.5+x)-(22.5-x))}{(22.5^2-x^2)} = \frac{1}{-10}


45(22.52x2)=110\Rightarrow \frac{-45}{(22.5^2-x^2)} = \frac{1}{-10}


450=22.52x2\Rightarrow 450=22.5^2-x^2

x2=506.25450\Rightarrow x^2=506.25-450

x2=56.25cm2\Rightarrow x^2=56.25cm^2

x=56.25cm\Rightarrow x=\sqrt{56.25}cm

x=7.5cm\Rightarrow x=7.5cm

hence, object is placed 7.5 cm left side from plane mirror.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS