Question #88780

Calculate the magnitude of the faintest object that can be detected by an optical
telescope of diameter 5.0 m.

Expert's answer

For this problem we can use formula

m=2+5lg(D)m=2+5lg(D)


D - diameter telescope in millimeters; m - magnitude

Calculating

m=2+5lg(5000)=20.5m=2+5lg(5000)=20.5


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS