Question #88268

An object is placed 2.4m from a convex lens. It forms an image 12cm from the lens on a screen. A glass slab of thickness 1cm and refractive index 1.5 is introduced between the lens and screen. By what distance should the object be moved so that the image is in focus?

Expert's answer

For case I (without a glass slab)

Formula of convex lens:


1d+1di=1f(1)\frac {1}{d} + \frac {1}{d_i} = \frac {1}{f} (1)

In our case, d=240 cm, di=12 cm

Using (1) we got:

focal length of the lens f=11.43 cm


For case II (with a glass slab)

We can write for a glass slab:


shift=123=0.33(2)shift = 1 - \frac {2}{3} = 0.33 (2)

Distance from the lens to the image:

di=12-0.33=11.67 cm


Formula of convex lens:


1d+1di=1f(3)\frac {1}{d} + \frac {1}{d_i} = \frac {1}{f} (3)

In our case, di=11.67 cm, f=11.43 cm

Using (3) we got:

d=5.56 m


Distance:

Δd=5.56 m-2.4 m=3.16 m


Answer:

3.16 m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS