Answer on Question #74433, Physics / Optics
Question. A square ABCD of side 1mm is kept at distance 15cm in front of the concave mirror. The focal length of the concave mirror is 10cm. The length of the perimeter of its image will be
(1) 8mm;
(2) 2mm;
(3) 12mm;
(4) 6mm.
Given. ho=1mm; d0=15cm; f=10cm
Find. p−?
Solution.
For the concave mirror
do1+di1=f1→di=f1−do11=101−1511=30cm
So,
hohi=−dodi→hi=−hododi=−1⋅1530=−2mm
Finally
p=4⋅hi=4⋅2=8mm
Answer. p=8mm.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com