Answer on Question #73863, Physics / Optics
Question. A single slit has a width of 0.04mm. A parallel beam of light of wavelength 560nm is incident normally on it. If the distance between the slit and the screen is 100cm, calculate the separation between the central maximum and the second minima in the diffraction pattern.
Given. a=0.04mm=0.04⋅10−3m;λ=560nm=560⋅10−9m;l=100cm=1m;m=2.
Find. b−?
Solution.

The condition of diffraction minima on a single slit
asinφ=±mλ(m=1,2,…).
From the figure
b=ltgφ.b≪l→tgφ≈sinφ→b=lsinφ→sinφ=lb.
We get
a⋅lb=2λ→b=a2⋅λ⋅l=0.04⋅10−32⋅560⋅10−9⋅1=28⋅10−3m=28mm.
Answer. b=28mm
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com