Answer on Question #66908, Physics / Optics
Two slits are spaced 0.3mm apart and are placed 50cm from a screen. Suppose the entire apparatus is immersed in water. What is the distance between the second and third dark lines of the interference pattern when the slits are illuminated with the light of 600nm wavelength?
Find: Δx−?
Given:
d=0.3×10−3 m
L=0.5 m
n=1.33
λ=600×10−9 m

S1 and S2 are the point sources
d is the distance between S1 and S2
Zero interference maximum is in point O1 .
L is the distance between the point sources and screen
Choose on screen the point M , where there is a dark line.
Dark line responsible the interference minimum.
Condition of interference minimum:
nΔr=(2k+1)2λ(1),
where Δr is the geometric difference at which the waves come to the point M from S1 and S2 , n is the absolute index of refraction, λ is the wavelength of light, k=0,±1,±2,… (the number of minimum)
From Figure ⇒ the similarity of triangles (by two angles):
ΔOO1M∼ΔS1NS2
MOS1S2=O1MS2N
Of (2) and Figure ⇒MOd=xΔr (3)
Since d<<L , then MO≈L (4)
(4) in (3): Ld=xΔr (5)
Of (5) ⇒Δr=Ldx (6)
(6) in (1): nLdxk=(2k+1)2λ (7)
Of (7) ⇒xk=nLd(2k+1)2λ (8)
Of (8) ⇒xk=2nd(2k+1)λL (9)
Of (9) ⇒xk+1=2nd(2(k+1)+1)λL (10)
Δx=xk+1−xk (11)
(9) and (10) in (11): Δx=ndλL (12)
Of (12) ⇒Δx=0.752×10−3m
**Answer:**
0.752×10−3m
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com