Question #65984

In an experiment for determination of refractiveindex of glass of a prism by i – δ, plot, it was foundthat a ray incident at angle 35°, suffers a deviationof 40° and that it emerges at angle 79°. In that casewhich of the following is closest to the maximumpossible value of the refractive index?

Expert's answer

Answer on Question #65984, Physics / Optics

In an experiment for determination of refractive index of glass of a prism by iδi - \delta, plot, it was found that a ray incident at angle 3535{}^{\circ}, suffers a deviation of 4040{}^{\circ} and that it emerges at angle 7979{}^{\circ}. In that case which of the following is closest to the maximum possible value of the refractive index?

Find: μ?\mu - ?

Given:


i=35i = 35{}^{\circ}δ=40\delta = 40{}^{\circ}γ=79\gamma = 79{}^{\circ}


Solution:

Refractive index:


μ=sin(δmin+A2)sinA2(1)\mu = \frac{\sin\left(\frac{\delta_{\min} + A}{2}\right)}{\sin\frac{A}{2}} \quad (1)δ=i+γA(2)\delta = i + \gamma - A \quad (2)Of(2)A=i+γδ(3)\text{Of} \quad (2) \Rightarrow A = i + \gamma - \delta \quad (3)Of(3)A=74(4)\text{Of} \quad (3) \Rightarrow A = 74{}^{\circ} \quad (4)


For minimum deviation: i=35+792=57i = \frac{35{}^{\circ} + 79{}^{\circ}}{2} = 57{}^{\circ} (5)


δmin=2iA(6)\delta_{\min} = 2i - A \quad (6)


(3) and (5) in (6): δmin=40\delta_{\min} = 40{}^{\circ} (7)

(4) and (7) in (1): μ=sin57sin37\mu = \frac{\sin 57{}^{\circ}}{\sin 37{}^{\circ}} (8)


Of(8)μ=1.4\text{Of} \quad (8) \Rightarrow \mu = 1.4


Answer:

1.4

Answer provided by www.AssignmentExpert.com


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS