Question #66462

The sodium lamp used in a physics laboratory gives out light uniformly.suppose that the lamp uses 40W. Calculate the magnitude of electric field?

Expert's answer

Answer on Question #66462, Physics / Optics

The sodium lamp used in a physics laboratory gives out light uniformly. Suppose that the lamp uses 40 W. Calculate the magnitude of electric field.

Find: E - ?

Given:

P=40 W

c=3×108 m/sc = 3 \times 10^{8} \mathrm{~m/s}

ε0=8.85×1012 F/m\varepsilon_0 = 8.85 \times 10^{-12} \mathrm{~F/m}

ε=1\varepsilon = 1

Solution:

Power of electromagnetic radiation:

P = wc (1),

where w is energy density, c is speed of light in vacuum.

Energy density:

w=ε0εE2w = \varepsilon_0 \varepsilon E^2 (2),

where ε0\varepsilon_0 is electric constant, ε\varepsilon is dielectric constant of the medium, E is magnitude of electric field.

(2) in (1):

P = ε0εE2c\varepsilon_0 \varepsilon E^2 c (3)

Of (3) E=Pε0εc\Rightarrow E = \sqrt{\frac{P}{\varepsilon_0 \varepsilon c}} (4)

Of (4) E=123 V/m\Rightarrow E = 123 \mathrm{~V/m}

Answer:

123 V/m

Answer provided by AssignmentExpert.com


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS