Answer on Question #52728-Physics-Optics
An object placed in front of a concave mirror of radius 20 cm produces an inverted image which is one-fifth the size of the object. How far is the object from the mirror?
30 cm
40 cm
50 cm
60 cm
Solution
We know
do1+di1=f1.
Magnification is
M=−dodi=−51.
Thus,
di=5do.
So,
do1+5do1=f1→d06=f1.d0=6f=62R=3R=3⋅20 cm=60 cm.
Answer: 60 cm.
http://www.AssignmentExpert.com/