Question #52720

How far should an object be from a concave mirror of radius 30cm to form a real image 1/6 of its size?
85 cm
95 cm
105 cm
115 cm

Expert's answer

Answer on question #52720, Physics, Optics

Question How far should an object be from a concave mirror of radius 30cm to form a real image 1/6 of its size?

85 cm

95 cm

105 cm

115 cm

Solution Focal length of the mirror is f=R/2=15f=R/2=15 cm. The magnification is

M=hiho=dido=16M=\frac{h_{i}}{h_{o}}=\frac{d_{i}}{d_{o}}=\frac{1}{6}

so we know that di=do/6d_{i}=d_{o}/6 now we can use mirror equation to find dod_{o} -distance of object.

1f=1do+6do=7do\frac{1}{f}=\frac{1}{d_{o}}+\frac{6}{d_{o}}=\frac{7}{d_{o}}

do=7f=715=105cmd_{o}=7f=7\cdot 15=105\,cm

Answer is 115 cm.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS