Question #52719

What is the image distance of an object placed 20 co from a converging lens of focal length 15 cm?
30 cm
40 cm
60 cm
70 cm

Expert's answer

Answer on Question #52719-Physics-Optics

What is the image distance of an object placed 20 co from a converging lens of focal length 15 cm?

30 cm

40 cm

60 cm

70 cm

Solution

The lens equation expresses the quantitative relationship between the object distance d0d_0, the image distance did_i, and the focal length ff. The equation is stated as follows:


1f=1di+1d0.\frac{1}{f} = \frac{1}{d_i} + \frac{1}{d_0}.


The image distance is


di=11f1d0=1115120=60 cm.d_i = \frac{1}{\frac{1}{f} - \frac{1}{d_0}} = \frac{1}{\frac{1}{15} - \frac{1}{20}} = 60 \text{ cm}.


Answer: 60 cm.

https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS