Question #49221

Red light of 650 nm travels from air to water with an incident angle of 30 degree.The refraction index for air is 1.000293 and for water is 1.33, the speed of light in vacuum is 3x10^8 m/s. a) Find the frequency, wave length, and speed of the red light in the air; b) find the frequency, wave length, and speed of light of the red light in water; c) find the angle of the refraction

Expert's answer

Answer on Question #49221-Physics-Optics

Red light of λ=650 nm\lambda = 650\ \mathrm{nm} travels from air to water with an incident angle of θ=30 degree\theta = 30\ \mathrm{degree}. The refraction index for air is nair=1.000293n_{air} = 1.000293 and for water is nwater=1.33n_{water} = 1.33, the speed of light in vacuum is c=3108msc = 3 \cdot 10^{8} \frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}}. a) Find the frequency, wave length, and speed of the red light in the air; b) find the frequency, wave length, and speed of light of the red light in water; c) find the angle of the refraction

Solution

a) The frequency of the red light in the air


fair=vairλair=cnairλair=3108ms650109m=4.621014Hz.f_{air} = \frac{v_{air}}{\lambda_{air}} = \frac{c}{n_{air} \lambda_{air}} = \frac{3 \cdot 10^{8} \frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}}}{650 \cdot 10^{-9} \mathrm{m}} = 4.62 \cdot 10^{14} \mathrm{Hz}.


Wave length of the red light in the air


λair=λnair=650nm1.000293=649.8nm.\lambda_{air} = \frac{\lambda}{n_{air}} = \frac{650 \mathrm{nm}}{1.000293} = 649.8 \mathrm{nm}.


Speed of the red light in the air


vair=cnair=3108ms1.000293=2.999108ms.v_{air} = \frac{c}{n_{air}} = \frac{3 \cdot 10^{8} \frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}}}{1.000293} = 2.999 \cdot 10^{8} \frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}}.


b) The frequency of light of the red light in water


fwater=fair=4.621014Hzf_{water} = f_{air} = 4.62 \cdot 10^{14} \mathrm{Hz}


Wave length of light of the red light in water


λwater=λairnairnwater=650nm1.0002931.33=488.9nm.\lambda_{water} = \lambda_{air} \frac{n_{air}}{n_{water}} = 650 \mathrm{nm} \cdot \frac{1.000293}{1.33} = 488.9 \mathrm{nm}.


Speed of light of the red light in water


vwater=cnwater=3108ms1.33=2.256108ms.v_{water} = \frac{c}{n_{water}} = \frac{3 \cdot 10^{8} \frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}}}{1.33} = 2.256 \cdot 10^{8} \frac{\mathrm{m}}{\mathrm{s}}.


c)


sinθrsinθ=nairnwaterθr=sin1(nairnwatersinθ)=sin1(1.0002931.33sin30)=22.\frac{\sin \theta_{r}}{\sin \theta} = \frac{n_{air}}{n_{water}} \rightarrow \theta_{r} = \sin^{-1} \left(\frac{n_{air}}{n_{water}} \sin \theta\right) = \sin^{-1} \left(\frac{1.000293}{1.33} \sin 30\right) = 22{}^{\circ}.


http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS