Question #48972

A laser whose wavelength is λa = 4.7 × 10-7 m shines through a diffraction grating. The light hits a screen L
= 3 m away and fourth order maximum is detected 0.52 m on either side of the central maximum.
(a) What is the separation between the slits?
(b) What is the path difference from the diffraction grating to the fourth maximum, measured in meters?
(a) A new laser whose wavelength is λb = 6.3 × 10-7 m shines through the slits and both its fourth
maximums are labeled. What is the distance from the fourth order maximum using λa and the closest
fourth maximum using λb?

Expert's answer

Answer on Question #48972, Physics, Optics

A laser whose wavelength is λa=4.7×107m\lambda_{\mathrm{a}} = 4.7\times 10^{-7}\mathrm{m} shines through a diffraction grating. The light hits a screen L=3mL = 3\mathrm{m} away and fourth order maximum is detected 0.52m0.52\mathrm{m} on either side of the central maximum.

(a) What is the separation between the slits?

(b) What is the path difference from the diffraction grating to the fourth maximum, measured in meters?

(c) A new laser whose wavelength is λb=6.3×107 m\lambda_{\mathrm{b}} = 6.3 \times 10^{-7} \mathrm{~m} shines through the slits and both its fourth maximums are labeled. What is the distance from the fourth order maximum using λa\lambda_{\mathrm{a}} and the closest fourth maximum using λb\lambda_{\mathrm{b}} ?

Solution:

Consider the light rays from the two coherent point sources made from infinitesimal slits a distance dd apart. We assume that the sources are emitting monochromatic light of wavelength λ\lambda . The rays are emitted in all forward directions, but let us concentrate on only the rays that are emitted in a direction θ\theta toward a distant screen ( θ\theta measured from the normal to the screen, diagram below). One of these rays has further to travel to reach the screen, and the path difference is given by dsinθd \sin \theta . If this path difference is exactly one wavelength λ\lambda or an integer number of wavelengths, then the two waves arrive at the screen in phase and there is constructive interference, resulting in a bright area on the screen. If the path difference is 12λ\frac{1}{2} \lambda , or 32λ\frac{3}{2} \lambda , etc., then there is destructive interference, resulting in a dark area on the screen.


dλd\gg \lambdasinθtanθ\sin \theta \approx \tan \theta

y=LtanθLsinθtanθy = L\tan \theta \approx L\sin \theta \approx \tan \theta

ybright=λLdmy_{bright} = \frac{\lambda L}{d} m

ydark=λLd(m+12)y _ {d a r k} = \frac {\lambda L}{d} \left(m + \frac {1}{2}\right)


Answer:

A laser whose wavelength is λa=4.7×107 m\lambda_{\mathrm{a}} = 4.7 \times 10^{-7} \mathrm{~m} shines through a diffraction grating. The light hits a screen L=3 mL = 3 \mathrm{~m} away and fourth order maximum is detected 0.52 m0.52 \mathrm{~m} on either side of the central maximum.

(a) What is the separation between the slits?


ybright=λaLdmy _ {b r i g h t} = \frac {\lambda_ {a} L}{d} m


Thus,


d=λaLybrightm=4.710730.524=108.46107=1.08105md = \frac {\lambda_ {a} L}{y _ {b r i g h t}} m = \frac {4 . 7 * 1 0 ^ {- 7} * 3}{0 . 5 2} * 4 = 1 0 8. 4 6 * 1 0 ^ {- 7} = 1. 0 8 * 1 0 ^ {- 5} \mathrm {m}


(b) What is the path difference from the diffraction grating to the fourth maximum, measured in meters?

The pass difference is


δ=r2r1=dsinθ\delta = r _ {2} - r _ {1} = d \sin \thetasinθtanθ=yL\sin \theta \approx \tan \theta = \frac {y}{L}


Hence,


δ=dyL=1.081050.523=1.872106m\delta = \frac {d y}{L} = \frac {1 . 0 8 * 1 0 ^ {- 5} * 0 . 5 2}{3} = 1. 8 7 2 * 1 0 ^ {- 6} \mathrm {m}


(c) A new laser whose wavelength is λb=6.3×107 m\lambda_{\mathrm{b}} = 6.3 \times 10^{-7} \mathrm{~m} shines through the slits and both its fourth maximums are labeled. What is the distance from the fourth order maximum using λa\lambda_{\mathrm{a}} and the closest fourth maximum using λb\lambda_{\mathrm{b}}?


yb=λbLdm=6.310731.081054=0.7my _ {b} = \frac {\lambda_ {b} L}{d} m = \frac {6 . 3 * 1 0 ^ {- 7} * 3}{1 . 0 8 * 1 0 ^ {- 5}} * 4 = 0. 7 \mathrm {m}Δy=ybya=0.70.52=0.18m\Delta y = y _ {b} - y _ {a} = 0. 7 - 0. 5 2 = 0. 1 8 \mathrm {m}


https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS