Question #49070

Calculate the energy of a single photon of blue light with a wavelength of 4.63×102 nm.

Expert's answer

Answer on Question#49070 – Physics – Optics

Calculate the energy of a single photon of blue light with a wavelength of 4.63×102nm4.63 \times 10^{2} \, \text{nm}

**Solution:**


λ=4.63×102nm(4.63×107m)(wavelength);c=3×108(m/s);(speed of light);h=6.63×1034(J*s)(Planck constant);E=hv;v=cλ;E=hcλ;E=4.3×1019J;Answer: 4.3×1019J;\begin{array}{l} \lambda = 4.63 \times 10^{2} \, \text{nm} \, (4.63 \times 10^{-7} \, \text{m}) \, \text{(wavelength)}; \\ c = 3 \times 10^{8} \, (\text{m/s}); \, \text{(speed of light)}; \\ h = 6.63 \times 10^{-34} \, (\text{J*s}) \, \text{(Planck constant)}; \\ E = h v; \, v = \frac{c}{\lambda}; \, E = \frac{hc}{\lambda}; \\ E = 4.3 \times 10^{-19} \, \text{J}; \\ \text{Answer: } 4.3 \times 10^{-19} \, \text{J}; \end{array}


https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS