Question #191691

The focal length of a given lens is -51 cm. Given that the image is virtual, erect, and 10 percent of the size of the object.

Now complete the following statements: 

The position of the object is ?

The position of the image is ?


Expert's answer

focal length (f)=−51cm(f)=-51 cm


Magnification(m)=yiyo=10100=110=\dfrac{y_i}{y_o}=\dfrac{10}{100}=\dfrac{1}{10}


vu=110    −(1)\dfrac{v}{u}=\dfrac{1}{10}~~~~-(1)


Using the lens formula-


1f=1v−1u⇒1−51=10u−1u⇒−151=9u⇒u=−519=−5.66cm\dfrac{1}{f}=\dfrac{1}{v}-\dfrac{1}{u} \\[9pt] \Rightarrow \dfrac{1}{-51}=\dfrac{10}{u}-\dfrac{1}{u} \\[9pt] \Rightarrow \dfrac{-1}{51}=\dfrac{9}{u} \\[9pt] \Rightarrow u=-\dfrac{51}{9}=-5.66 cm


So, v=u10=−5.6610=−0.566cmv=\dfrac{u}{10}=\dfrac{-5.66}{10}=-0.566 cm


Hence Position of the object is at -5.66cm and position of image is at -0.566cm.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS