Question #164088

 A parallel beam of red light of wavelength 650nm arrives normally at a diffraction grating. The first order maximum has an angle of 40°. Calculate the total number of principal maxima this grating can produce for the red light. At what angle is the highest order maxima produced?


Expert's answer

Answer

Relationship is given

the total number of principal maxima this grating can produce for the red light.

N=sinθnλ=sin40°1×650×109=989×103N=\frac{sin\theta}{n\lambda}\\=\frac{sin40^°}{1\times650\times10^{-9}}\\=989\times10^{3}


Now


At what angle is the highest order maxima produced is θ=90°\theta=90^°


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS