Question #164080

 A diffraction grating produces a second-order principal maximum at 50.6° to the normal when being illuminated normally with light of wavelength 644nm. Calculate the number of lines per millimeter of the grating and the total number of principal maxima produced.


Expert's answer

Given Parameters are:-

order, n=2

Angle, θ=50.6\theta=50.6^{\circ}

Wavelength, λ=644nm=644×106mm\lambda=644nm=644\times 10^{-6}\text{mm}


As we know,

nλ=dsinθn\lambda=dsin\theta

2×644×109=d×sin50.62\times 644\times 10^{-9}=d\times sin50.6^{\circ}


d=1288×106sin50.6\Rightarrow d=\dfrac{1288\times 10^{-6}}{sin50.6^{\circ}}


=1666.8×106=1.67×103mm1666.8\times 10^{-6}=1.67\times10^{-3}mm


So, The number of lines per mm is 1d=11.67×103=598.8\dfrac{1}{d}=\dfrac{1}{1.67\times 10^{-3}}=598.8


Hence The number of lines per mm is 598.8599598.8\equiv599


As there are second order principal maxima so,


Total of 55 images is seen on screen from which 3 are principal maxima.


Total number of maxima produced=3= 3




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS