Question #164079


          A diffraction grating has 1.2 × 104 rulings or lines uniformly spaced over a width w = 25.4mm. This grating is illuminated at normal incidence by yellow light from a sodium vapour lamp of wavelength 589nm. Determine the greatest angle at which an order can occur on either side of the center of the diffraction pattern?


Expert's answer

The grafting spacing d is,

d=wNd= \dfrac{w}{N} =25.4×1031.2×104=21.167×107m=2117nm= \dfrac{25.4\times 10^{-3}}{1.2\times10^4}=21.167 \times 10^{-7}m = 2117nm

For diffraction pattern on either side of center n \geq 1

For λ\lambda = 589nm We have,

dsinθdsin\theta = nλ\lambda

θ=sin1(nλd)\rightarrow \theta = sin^{-1}(\dfrac{n\lambda}{d})

sin1(1×589×1092117×109)\rightarrow sin^{-1}(\dfrac{1\times589\times10^{-9}}{2117\times10^{-9}})

sin1(0.278)\rightarrow sin^{-1}(0.278) = 16.14°\degree

∴Ang \geq θ≈16.14°\degree


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS