Question #126354

A concave spherical mirror is produced 18.00mm inverted image of object of object 9.00mm tall and distance between object and the mirror is 15.0cm. find radius of curvature of the mirror. 


Expert's answer

First, let's find the focal length of the mirror. Starting from the mirror and lens equation:


1do+1di=1f\dfrac{1}{d_o} + \dfrac{1}{d_i} = \dfrac{1}{f}

where do=0.15md_o = 0.15m is the distance between object and the mirror, did_i is the distance between the image and the mirror and ff is the focal length of the mirror, we can express ff:


f=dodido+dif = \dfrac{d_od_i}{d_o+d_i}

To find the did_i we can use the espression for the magnification:


m=hiho=didom = \dfrac{h_i}{h_o} = \dfrac{d_i}{d_o}

where hi=18×103mh_i = 18\times10^{-3}m is the sizo of the image and ho=9×103mh_o = 9\times 10^{-3}m is the size of the object.

Thus:


di=hidoho=0.3md_i = \dfrac{h_id_o}{h_o} = 0.3m

and the focal length:


f=0.150.30.15+0.3=0.1mf = \dfrac{0.15\cdot0.3}{0.15+0.3} = 0.1m

The radius of curvature of the mirror is equal to:


R=2f=20.1=0.2mR = 2f = 2\cdot 0.1 = 0.2m

Answer. 0.2 m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS