Question #116926

An object 0.04m high is placed in front of and at right angle to the axis of a concave mirror which has radius of curvature 0.15m. if a real image 0.12m high is obtained determine by scale drawing or otherwise the distance of the object from the mirror. How far and in what direction must the object be moved in order to obtain a virtual image 0.12m high.

Expert's answer

1)


f=0.5(0.15)=0.075 mf=0.5(0.15)=0.075\ m

In our case, we can write formula for concave mirror as


1f=1v+1u10.075=10.12+1u\frac{1}{f}=\frac{1}{v}+\frac{1}{u}\to \frac{1}{0.075}=\frac{1}{0.12}+\frac{1}{u}

u=0.2 mu=0.2\ m

2) In our case, we have f=0.075m,u=0.12mf=0.075 m, u=-0.12 m


10.075=10.12+1v\frac{1}{0.075}=-\frac{1}{0.12}+\frac{1}{v}

v=0.046 mv=0.046\ m

The object must be placed between the mirror and its focus.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS