Question #115976

Monochromatic light with wavelength of 750 nm passes through two narrow slits. If the slits are( 25 x10-6 m) apart, at what angle will the fourth order bright fringe appear on a viewing screen?

Expert's answer

The angle at which the m-th order bright fringe occurs


sinθ=mλd\sin\theta=\frac{m\lambda}{d}

sinθ=4×750×109m25×106m=0.12\sin\theta=\frac{4\times 750\times 10^{-9}\:\rm m}{25\times 10^{-6}\:\rm m}=0.12

θ=6.89\theta=6.89^{\circ}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS