Question #103354

A grating has 10,000 lines per cm. Calculate the maximum number of principal maximum that can be formed for light of wavelength 487 nm.

Expert's answer

Solution. The distance between slits is 


d=1cm10000=106md=\frac{1cm}{10000}=10^{-6}m

Using the diffraction grating’s slit formula


dsinΘ=mλdsin\Theta=m\lambda

where  m is number of principal maxima; λ=487nm is wavelength; Θ is angle between normal and maximum direction.


sinΘ1sin\Theta \eqslantless 1

From the diffraction grating’s formula


m=dsinΘλdλ=106487×109=2.053m=\frac{dsin\Theta}{\lambda} \eqslantless \frac{d}{\lambda}=\frac{10^{-6}}{487\times 10^{-9}}=2.053

Therefore the maximum number of principal maxima is equal to 2.

Answer. 2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS