Question #290216

A heater marked 60°c evaporates 6x10¯³ kg of boiling water in 60 seconds and what is the specific latent heat of vaporization of water in Jkg¯¹

Expert's answer

Instead of 60°C it should be 60watt


H=mL

m=mass and L= specific latent heat of vaporization.


Also, H= Pt

P= 60watt, t= 60secs


H=60×60=6×10−3×LH= 60×60=6×10^{-3}×L


L=6×105Jkg−1L=6×10^5Jkg^{-1}





LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS